Burun estetigi resmi

Burun Estetiği

Genellikle içeriden yapılan kesilerle girişim uygulandığından burun estetiği ameliyatı sonrası iz kalmaz, ancak açık teknik gerektiren ciddi sorunlarda ve deliklerin küçültülmesi gereken ameliyatlarda burun tabanında küçük izler kalabilir. Bazen yüzdeki diğer problemlerinde aynı ameliyat sırasında düzeltilmesi planlanabilir, çene ucu estetiği, elmacık kemiği estetiği ameliyatı gibi.

 

Tecrübeli estetik cerrah tarafından yapılan rinoplasti ameliyatı sonrası komplikasyon nadiren ortaya çıkar, yada kolaylıkla giderilebilir niteliktedir. Ancak yine de enfeksiyon, kanama veya anesteziye bağlı reaksiyonların görülme olasılıkları göz ardı edilmemelidir. Bu riskleri azaltmak amacıyla cerrahın ameliyat öncesi hazırlık dönemi ve sonrasına yönelik yapacağı uyarılara sıkıca uyulmalıdır. Bunlar en tecrübeli cerrahın hastalarının bile başına gelebilecek, tahmin edilemez problemlerdir, ancak düzeltilmeleri amacıyla da küçük müdahaleler yeterli olur.

  

İlk muayenede hastanın yüz, burun yapısı değerlendirilir. Burun kemik kıkırdak yapısı, yüzün şekli, cildinin kalınlığı,  hastanın yaşı, beklentileri gibi ameliyatı ve sonucunu etkileyecek faktörler ortaya koyulur. Hastanın yüz fotoğrafları çeşitli yönlerden çekilerek incelenir, bazı fotoğraflar üzerinde bilgisayarda çalışmalar yapılabilir. Bu çalışmalar adayın durumuna göre cerrahın planları doğrultusunda ameliyat ardından elde edilebilecek sonuçlar hakkında fikir verilebilir. Aday ameliyatı sonrası elde edilebilecek değişimleri görebilir, kendi beklentilerini cerrahına daha kolay gösterebilir. Fotoğraf çalışmaları genellikle gerçeğe yakın ön fikir verse de, her zaman ameliyat sonucuyla birebir örtüşmeyebilir, çünkü dıştan fark edilemeyen anatomik yapılar, kişiden kişiye değişen öngörülemeyen doku iyileşmesi ameliyat sonucunu etkileyebilir.

 

Ameliyatta uygulanacak teknik, anestezi, ameliyatı yapılacağı yer, ameliyatın taşıdığı riskler adaya anlatılır. Aday da daha önce herhangi burun ameliyatı

 

Burun estetiği ameliyatı için hastanın konforu, estetik cerrahın rahat çalışması amacıyla genel anestezi tercih edilir. Ancak küçük müdahaleler lokal anesteziyle yapılabilir. Rinoplasti ameliyatı genellikle iki saat sürer. Rinoplasti ameliyatı sırasında genellikle burun delikleri içinden girilerek cilt, altındaki kemik kıkırdak çatıdan serbestlenir. Ardından ameliyat öncesi planlara uygun olarak kıkırdak kemik dokulara, gerekli işlemler uygulanır. Kanatları fazla geniş ise cildine de müdahale edilebilir. Sonrasında da alınmasına gerek olmayan dikişlerle kesiler kapatılır. İçeride şişliği azaltmak, kemik çatının istenen şekilde kaynamasını desteklemek için ince tamponlar yerleştirilir. Üzerine alçı kalıp uygulanarak ameliyat sonlandırılır.

  

Rinoplasti ameliyatından sonra hastalar ağrı hissetmezler. Anesteziden uyandıktan sonra 4-5 saatlik toparlanma sürecinin ardından hasta rahatça evine gidebilir. Kemiklerine müdahale edilen olgularda doku altına sızan kan, ince olan göz kapak cildi altında görünür hale geldiğinden göz çevresi morluklar oluşur. Bu morluk 7-10 gün içinde tamamen geçer. Bunun daha hızlı olması için evde ilk gün gözlere soğuk uygulaması yapılır, birkaç gün hasta başı yükseltilmiş olarak istirahat eder. Genellikle tampon 3. günde alınır, alçı da 7. günde çıkartılır.

 

Alçının çıkarılmasını takiben ilk 2-3 hafta içinde şişliklerde çok hızlı bir iyileşme olur. Hastayla estetik cerrahın fark edebileceği kadar az miktardaki şişlik de birkaç ay içinde geçecek, 6 ay içinde son halini alacaktır.

 

Rinoplasti ameliyatı olan birçok kişi, bir gün içinde ayağa kalkmakta, bir hafta sonrasında da okul veya masa başı görevlerine dönebilmektedir. Genellikle 15. günden itibaren yeni estetik ameliyat olduğu fark edilmeyecek kadar toparlanır.

 

Ameliyat sonrası iki üç hafta boyunca yorucu faaliyetlerden (spor, yüzme, eğilme, cinsel ilişki gibi kan basıncını arttıran her türlü aktivite) kaçınılmalı, ilk 4-5 ay boyunca darbelerden korunmalıdır. Kendini hazır hissettiği anda kişi kontak lenslerini takabilir, ancak gözlük takmak kemiklerin iyileşmesi açısından bir süre beklenmelidir. Hafif gözlükler 2-4 ay içinde takılabilirken, ağır gözlüklerin takılması için 6 ayın sonunu beklemek gereklidir.

 

Burun Estetiği

Rinoplasti resmiBurun estetiği ameliyatı rinoplasti, genel anestezi altında ağrısız bir şekilde yapılan, iyileşme sürecinde de fazla ağrı oluşturmaz...

burun estetiği

Estetik Ameliyatlar

Estetik cerrahi, yüz estetiği, rinoplasti, göğüs büyütme ve diğer estetikler hakkında öğrenmek istedikleriniz. Op.Dr. Cenk Tokat, Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı İzmir

estetik

Op.Dr. Cenk Tokat

Dr Cenk Tokat Estetik Uzmani resmiİzmirde Estetik Cerrahi Uzmanı olarak özel muayenehanesinde hastalarını kabul eden Op. Dr Cenk Tokat.

estetik cerrah